FacebookTwitterVKontakteПідписатися на RSS

Які форми навчання існують у школі?

Відповідно до статті 9 Закону України «Про освіту» загальна середня освіта може бути організована за такими формами:

  • інституційна (очна: денна, вечірня);
  • заочна (дистанційна, мережева);
  • індивідуальна (екстернатна, сімейна, вона ж — домашня, педагогічний патронаж).

Усі ці форми є абсолютно рівнозначними.


Що таке екстернатна форма навчання і кому вона доступна?

Екстернат — це вид навчання, коли учень зареєстрований у школі, але навчається вдома. При цьому здає всі річні контрольні в школі, навчається за шкільними підручниками і приходить на консультації до вчителів у школу. Також під час складання іспитів він визнається учнем школи, за якою закріплений.

Особливість екстернату в Україні в тому, що законодавчо він доступний не для всіх.

Згідно з Положенням про екстернат у загальноосвітніх навчальних закладах на нього можуть перейти тільки:

  • здобувачі освіти з особливими освітніми потребами;
  • діти-спортсмени або ті, які займаються мистецтвом;
  • здобувачі освіти, які випереджають шкільну програму;
  • діти, які часто переїжджають у зв’язку з відрядженнями батьків або живуть за кордоном;
  • здобувачі освіти, які проживають на тимчасово окупованій території чи на не контрольованій Україною території;
  • діти-іноземці або учні без громадянства, які проживають на території України;
  • здобувачі освіти, які не завершили здобуття загальної середньої освіти або є випускниками минулих років і не мають результатів річного оцінювання з окремих навчальних предметів та/або не пройшли атестацію.

Що таке сімейна форма навчання?

Cімейна (домашня) форма здобуття освіти — це спосіб організації освітнього процесу дітей самостійно їхніми батьками. Відповідальність за здобуття освіти дітьми на рівні, не нижчому за стандарти освіти, несуть батьки. Якщо рівень знань дитини виявиться незадовільним — школа має повне право наполягати на її поверненні до очної форми навчання.

Положення про сімейну освіту носить загальний характер і стосується всіх державних шкіл без винятку. Адміністрація школи не має жодної законної підстави відмовити батькам, які хочуть перевести свою дитину на сімейну форму навчання.

Під час сімейного навчання важливим є рівень знань дитини, щоб вона не відставала від однолітків, а її знання відповідали рівню Держстандарту.

Для цього учні проходять оцінювання чотири рази на рік. Як його проходити (онлайн чи офлайн) кожен заклад визначає самостійно.

У випадку поганих результатів педагогічна рада може:

  • рекомендувати батькам перевести дитину на очну форму (для учнів 1–4-х класів);
  • своїм рішенням перевести учня на очну форму (для учнів 5–11-х (12-х) класів).

До того ж школа сприяє організації процесу навчання.

Учні на сімейній формі навчання мають отримувати шкільні підручники, консультації та допомогу вчителів.

Що таке педагогічний патронаж?

Така форма передбачена для здобувачів освіти, які за станом здоров’я не можуть відвідувати школу щодня, перебувають на стаціонарному лікуванні в закладах охорони здоров’я або потребують навчання біля лікарняного ліжка.

Також вона пристосована до потреб здобувачів освіти, які здобувають початкову та базову освіту в школах сільської місцевості, в яких через малокомплектність (менш ніж 5 учнів на клас) не може бути організоване навчання в закладі.

Педагогічний патронаж передбачає індивідуальний супровід вчителя для конкретного здобувача освіти.

Водночас велика увага приділяється самостійному опрацюванню матеріалу дитиною.

ПОЛОЖЕННЯ про індивідуальну форму здобуття загальної середньої освіти

Які документи необхідні для переходу на індивідуальну форму?

Коли ви оберете школу, спочатку необхідно подати стандартний пакет документів, щоб дитину до неї зарахували:

  • паспорт або інший документ, який посвідчує особу заявника;
  • копію та оригінал свідоцтва про народження дитини або документ, що посвідчує її особу;
  • оригінал або копію медичної довідки за формою № 086-1/о;
  • документ, який підтверджує місце проживання дитини або батьків.

Якщо ж ви зареєстровані в школі і просто хочете змінити форму навчання, необхідна заява одного з батьків дитини або самого здобувача освіти, якщо він є повнолітнім.

До заяви додаються:

  • документ, що посвідчує особу учня;
  • медична довідка № 086-1/о;
  • документ про освіту, якщо він є.

Можуть знадобитись і додаткові документи.

Скажімо, необхідно буде документально підтвердити підстави для навчання на екстернаті або обставини для застосування педагогічного патронажу (наприклад, стан здоров’я, перебування під вартою або засудження, статус біженця). Внутрішньо переміщені особи, біженці та особи з документами про необхідність захисту можуть не подавати окремі документи, якщо мають на це причини.


Як саме батьки можуть повернути свою дитину на очну форму навчання?

Для цього батьки пишуть відповідну заяву — без жодних пояснень причини зміни рішення. І через два тижні дитина знову може відвідувати школу.


Чи можуть перевести з індивідуальної форми на інституційну?

Так, якщо індивідуальна форма не приносить результату. Рішення про це можуть ухвалити батьки і педагогічна рада закладу.

Кiлькiсть переглядiв: 27

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.